پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠
صفحه اصلی
تماس با ما
نقشه سایت
En
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
صفحه اصلی > گروه اطلاع‌رسانی و منابع علمی > فایل html پایگاه‌ها > پایگاه Cochrane 

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی  کاکرین  Cochrane

کاکرین پایگاه اطلاعاتی در زمینه پزشکی و مراقبت­های بهداشتی است. در سال 1993 با مسئولیت آین چالمرز تأسیس شد. کتابخانه کاکرین یک پایگاه مبتنی بر اشتراک است و اکنون توسط جان ویلی و پسران اداره می­­گردد. هسته اصلی آن Cochrane Reviews است که پایگاه اطلاعاتی برای مطالعات سیستماتیک (Systematic Review) و متاآنالیز (Meta analysis) است.

آدرس پایگاه: http://www.thecochranelibrary.co

امکانات کاکرین:

1-جستجو شامل: Search, Search manager, Medical term (mesh), Browse 2- جستجو در دیگر پایگاه­های اطلاعاتی پزشکی از جمله Medline 3- دارای پایگاه­های آموزشی آنلاین رایگان و قابل دسترس در هر ماه (برای استفاده از این آموزش آنلاین مراجعه شود به wiley-onlinelibrary.webex.com) . 4- توانایی ارائه نظر کاربران درباره کوکرین در ابزار فیدبک کاکرین

جستجو در کاکرین

  • § Search Tab: برای جستجوی سریع در زمان کم کاربرد دارد و استفاده کنندگان فهرست فایلهایی که قبلا جستجو کردند را می­توانند ببینند. در این قسمت جستجو به شکل ساده و پیشرفته انجام می­شود. در جستجوی ساده اطلاعات جستجو شده، جستجو های ذخیره شده و نتایج جستجو بصورت بروز نمایش داده می­شود. برای کاربران جدید و کسانی که می­واهند جستجوی سریع انجام دهند، کلمات کلیدی بطور خودکار برای جستجو پیشنهاد می­شود. در جستجوی پیشرفته تعدادی حق انتخاب برای مشاهده فایلهای ضمیمه در لیست دریافتی جستجو پیشنهاد می­کند. در نتایج جستجو با کلیک بر روی عنوان مقاله می­توان مقاله مورد نظر را مشاهده نمود. همچنین با بستن مرورگر کاربر به صفحه جستجو بر می­گردد. در Limits Search: کاربر می­تواند براساس پایگاه داده­ها ، تاریخ و نوع مطالعه جستجو را محدود نماید.
  • § Search Manager: مدیریت جستجو است که می­توان جستجوهای چندمحوری پیچیده را انجام و ذخیره کرد. دارای جستجو ساده و پیشرفته است و برای جستجوهای بهم پیوسته مناسب است. از عملگرهای بولی در این قسمت می­توان استفاده نمود. کاربر می­تواند در هر جایی از جستجوی خود یک محور جدید ایجاد کند. همه محورهای جستجوی ترکیبی بطور اتوماتیک بروز می شوند.


  • § Medical Terms (MeSH): در این قسمت کاربران می­توانند مفاهیم پزشکی را با استفاده از فرهنگ عناوین پزشکی (MeSH) جستجو نمایند. این ویژگی به کاربران این امکان را می­دهد تا مفاهیم پیچیده­ی پزشکی را با استفاده از یک کلمه واحد و بدون نیاز به تایپ یک لیست طولانی از لغات، جستجو کنند. برای کاربران با تجربه، جستجو گر MeSH، ویژگی­های متنوعی را ارائه می­کند تا به کاربران اجازه دهد که جستجوی خود را ارتقاء بخشند. اگر جستجوی MeSH به مدیریت جستجو اضافه شود می­توان جستجوهای پیشرفته و پیچیده را انجام داد.
  • § Browse: در این قسمت، موضوعات، گروه­های بررسی از A-Z، بررسی­های جدید و بروز و همه پایگاه­های اطلاعاتی در کتابخانه کوکرین قابل مشاهده و بررسی هستند.
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 2314
 بازدید امروز : 180
 کل بازدید : 912868
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1/1563