شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی
تماس با ما
نقشه سایت
En
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
صفحه اصلی > گروه فناوری سلامت > طرح‌های تحقیقاتی  

ایده های در دست بررسی جهت ورود به مرکز :

 

1-    توليد عصاره گياهي ضد سرطان
با توجه به اهميت بيماري سرطان و مشكلاتي كه اين بيماري براي بيمار، همراهان و سيستم درماني كشور ايجاد مي كند، توليد داروهاي گياهي ضد سرطان بسيار با اهميت است. به تازگي محققين اين دانشگاه عصاره گياهي را شناسايي كرده اند كه در اشل آزمايشگاهي و بيماران داوطلب نتايج بسيار اميدواركننده اي داشته است

 

2-    حذف فلزات سنگین مانند مس ونيكل توسط زغال پوسته استخواني پسته از فاضلاب صنعتی
با توجه به مشکلات و معضلات وجود فلزات سنگین در پساب های صنعتی و عدم بازیافت آن ها و ایجاد مشکلات زیست محیطی حاصل از تخلیه این پساب ها و لزوم حذف این گونه آلاینده ها از پساب ها و استفاده از پساب حاصل و در ضمن در دسترس بودن مواد اولیه جهت حذف فلزات این ایده مطرح گردیده است

 

3-    تولید کامپوزیت های دارای نانو ذرات قابل جذب سطحی
از طریق تولید این کامپوزیت ها می توان چسب ها یا نوارهای حاوی مواد موثره ترکیبات یا داروها را تولید کرد که از طریق جذب سطحی عامل موثره خود را آزاد کنند.

 

4-    تولید محلول های آماده oral rehydration therapy (ORS)
براي درمان كم آبي (دهيدراتاسيون) بدن كودكان  از پودر oral rehydration therapy (ORS) استفاده مي شود. طريقه مصرف اين پودر به اين صورت است كه يك بسته از پودر را بايد در يك ليتر آب مخلوط كرده و سپس به كودك بدهند.
 اشتباه درست كردن اين محلول اتفاق شايعي است كه رخ مي دهد و عوارضي همچون هيپرناترمي، هيپوناترمي، تشنج، ادم مغزي و مرگ را در پي خواهد داشت. در كشورهاي پيشرفته محلول هاي از پيش تهيه شده اي وجود دارد كه نياز به مخلوط كرن آب و پودر را مرتفع كرده است اما در ايران هنوز چنين محلولي وجود ندارد. بنابراين در اين طرح هدف اين است كه با هماهنگي شركت دارويي، محلول ORS به صورت آماده تهيه و در اختيار بيماران قرار داده شود تا از عوارض مذكور جلوگيري به عمل آيد.

 

5-    مهندسی معکوس تجهیزات پزشکی
مهندسی معکوس روش آگاهانه برای دستیابی به فن آوری حاضر و محصولا موجود است. در این روش متخصصین شرکت سعی در به دست آوردن مدارک و نقشه های طراحی محصول مد نظر دارند تا پس از مراحل نمونه سازی تولید محصول را طبق استاندارد دقیق محصول الگو آغاز کنند. استفاده از روش مهندسی معکوس برای کشورهای در حال توسعه روش بسیار مناسبی جهت دسترسی به فن آوری، رشد و توسعه آن می باشد.

 

6-     ساخت صابون های حاوی میکرو ذرات آلومینیوم یا تیتانیوم
میکرو ذرات آلومینیوم و تیتانیوم دارای سطوح ریز تیز و برنده ای می باشند که در هنگام حرکت بر روی سطح، باعث خراش های سطحی بر روی سطوح می شوند. از این خصوصیت می توان در برداشت لایه های پوست زبر و شاخی سطح پوست استفاده کرد.

 

7-    بهینه سازی کدونی و بیان نوترکیب فاکتور رشد اپیدرمی با رویکرد استفاده در نانو پزشکی

 

فاکتور رشد اپیدرمی، یک پلی­پپتید 53 آمینواسیدی است و دارای وزن مولکولی 6045 دالتون و سه پیوند دی­سولفید درون مولکولی می­باشد.. فاکتور رشد اپیدرمی (EGF) نقش مهمی در فرایند بهبود زخم­­ها بر عهده دارد و به عنوان یک فاکتور درمانی برای ترمیم جراحات استفاده می­شود. این فاکتور رشد، رشد سلول و تکثیر و تمایز آن را تحریک می­کند. تولید پروتئین­های نوترکیب به خصوص پروتئین­هایی که کاربرد کلینیکال دارند از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است. به دلیل کاربرد این ترکیب در ترمیم زخم­ها به خصوص زخم­های ناشی از سوختگی، انجام تحقیقات کاربردی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. .یکی از راهکار­ها در جهت افزایش تولید بیان یک پروتئین نوترکیب در یک میزبان، بهینه سازی کدونی می­باشد، که باعث افزایش سطح بیان یک پروتئین می­شود. . قیمت هر میلی گرم از این پروتئین در حال حاضر 250 یورو می­باشد، علاوه بر بالا بودن قیمت این محصول استفاده رو به رشد از این ترکیب در ترمیم انواع زخم­ها، به خصوص استفاده همزمان این پروتئین با عصاره­های گیاهی مورد استفاده در ترمیم زخم، اهمیت تولید این پروتئین را به صورت مستقل یا در صورت امکان، تولید بافت های  آزاد کننده این ترکیب قابل توجه است. .در این پروژه  با توجه به کاربرد وسیع و گسترده EFG تلاش خواهیم کرد تا با انجام بهینه سازی کدونی و بررسی شرایط بیان این پروتئین،وضعیت ایده­آل جهت بیان حداکثری این پروتئین را تعیین نماییم.

 

8-    ارزیابی آزمایشگاهی و فنی استخراج آویدین و لیزوزیم از سفیده تخم مرغ

 

آویدین یک پروتئین چهار دندانه متصل شونده به بیوتین است؛ که اعتقاد بر این است در تخم پرندگان به عنوان یک آنتی­بیوتیک عمل می­کند. این پروتئین حدود 05/0 % از کل پروتئین موجود در تخم مرغ را شامل می­شود. آویدین تخم مرغ دارای جرم مولکولی بین 67 تا 68 کیلو دالتون بوده و هر مولکول آویدین می­تواند با چهار مولکول از 128 زیرمجموعه اسیدهای آمینه اتصال برقرار نماید. آویدین که حدود 10% از جرم کل آن از کربوهیدرات تشکیل شده به شدت گلوکوزینه است و نقطه ایزوالکتریک آن بین 10 تا 5/10 قرار گرفته است. این مولکول حلالیت بالایی در آب و همچنین محلول­های آبی نمک دارد. از آنجا که خالص سازی آویدین از سفیده تخم­مرغ به راحتی صورت می­گیرد، این فرایند بسیار اقتصادی می­باشد.

 

9-    تولید کیت استخراج ستونی RNA از نمونه های بیولوژیکی مانند خون و بافت

 

استفاده از RNA ي سالم جهت به كارگيري در روشهاي ژنتيك مولكولي مانند ميكرواري و Real-time polymerase chain reaction يا RT-PCR كمي، ضروري به نظر می رسد. کار با RNA  ایی با كيفيت پايين، ممكن است نتايج بعدي حاصل اين روي بر كار از RNA را تحت تأثير قرار دهد . از این رو در این مطالعه هدف تولید کیت استخراج RNA  ستونی با مواد با کیفیت می باشد که این کیت توانایی استخراج RNA با خلوص بالا و مناسب جهت اهداف مختلف را دارا خواهد بود.

 


 


 


 


 


دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 1193
 بازدید امروز : 217
 کل بازدید : 674989
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1/1875