راهنمای کاربردی جستجو در پایگاه OVID

Ovid  مجموعه الکترونیکی از اطلاعات مورد نیاز جهت تحقیقات پزشکی ، علمی و آکادمیک می­باشد که دارای 12000 ژورنال ، بیش از 500 عنوان کتاب و بیش از 200 Database است. Ovid در سال 1988 افتتاح شد و در سراسر دنیا کتابخانه ها ، محققان، پزشکان، مراکز بیوتکنولوژی، مراکز تحقیقاتی، بیمارستانها ، دانشجویان رشته­های مختلفی نظیر پزشکی، داروسازی، مهندسی از آن استفاده می کنند. Ovid متعلق به شرکت  Wolters Kluwer Health می باشد.

آدرس پایگاه:

http://gateway.ovid.com/autologin.html 

روش­های جستجو (Methods  (Search

•§  نکته: ابتدا نوع منبع،  Database یا Database های مورد نظر خود را انتخاب و سپس شروع به جستجو نمایید. همچنین با کلیک بر روی Chang Database می­توانید بانک اطلاعاتی مورد نظر خود را تغییر دهید.

§ Basic search : انجام جستجوی سریع و آسان با وارد کردن کلید واژه یا عبارت مورد نظر که در این قسمت با استفاده از گزینه Limit نیز می توانید جستجوی خود را محدود نمایید.

§ نظیر : زبان ، سال انتشار ، Full Text و ...


Find Citation : از طریق این جستجو می­توانید حتی اگر اطلاعات اندکی درباره یک مقاله دارید به رفرنس مورد نظر دسترسی پیدا کنید . همچنین با استفاده از فیلدهای گوناگون مانند Article titel ، Journal name ، Author رفرنس مورد نظر خود را بازیابی کنید .

Search Field : می­توانید فیلد یا فیلدهایی را که می­خواهید نتایج جستجو محدود به آنها باشد را انتخاب نمایید . از جمله این فیلدها : Full text ، Abstract ، Journal name ، Caption text می باشد

Advanced search : می­توانید جستجوی خود را محدود به Title ، Auther و Journal نمایید . در این قسمت نیز با استفاده از گزینه Limit می توانید جستجوی خود را محدودتر کنید.

Multiple Field search : امکان جستجوی گسترده­تر توسط کلید واژه­ ها و با استفاده از عملگرهای AND ، OR ، NOT در داخل گزینه­های مختلفی همچون عنوان، نویسنده، موضوع، خلاصه و ... وجود دارد .

امکانات  پایگاه:

Journal : شما می­توانید به لیست الفبایی مجلات به صورت A-Z و بر اساس عنوان و موضوع دسترسی داشته باشد .

Book : شما می­توانید به لیست الفبایی کتب به صورت A-Z و بر اساس عنوان و موضوع دسترسی داشته باشید .

My work space : برای استفاده از این امکان باید یرای خود Personal Account ایجاد کنید . Ovidsp به شما امکان ایجاد یک فضای کاری مخصوص به خود را می­دهد . از جمله کاربردهای آن My project ، My search &Alert ، My eTOC و ... می باشد .

My eTOC : با استفاده از این امکان شما می­توانید اطلاعاتی در مورد مندرجات جدید ژورنال­ها را از طریق ایمیل دریافت کنید . Ovidsp مرتبا برای شما مندرجات روز آمد شده ژورنال­ها را به آدرس ایمیل شما ارسال می­کند .

My search & Alert : می توانید جستجوهایی را که انجام داده و ذخیره نموده اید و یا Alert هایی را که ایجاد کرده­اید مشاهده کنید .

Primiral picture : با استفاده از این گزینه می­توانید به مجموعه سه بعدی آناتومی بدن انسان که بصورت موضوعی تقسیم بندی شده است دسترسی داشته باشید .

• Email article : امکان ارسال اصل مقالات بازیابی شده از طریق این گزینه به آدرس مورد نظر وجود دارد .

Export citation : امکان انتقال مقالات انتخاب شده به نرم افزار مدیریت مراجع (Citation managementجهت رفرنس نویسی و استناد وجود دارد.